Kalejdoskop

DODANO: Piątek, 21 listopada 2014 | WYDANIE: VI/2014

Największy producent na świecie

  • Na majową uroczystość do Głuchołaz przybyło ponad 300 klientów, dostawców i innych partnerów biznesowych firmy Schattdecor. Fot. Schattdecor

    Na majową uroczystość do Głuchołaz przybyło ponad 300 klientów, dostawców i innych partnerów biznesowych firmy Schattdecor. Fot. Schattdecor

  • Sercem nowych inwestycji jest maszyna lakiernicza PML7, która pracuje w głuchołaskim zakładzie od lipca 2013 roku. Fot. Schattdecor

    Sercem nowych inwestycji jest maszyna lakiernicza PML7, która pracuje w głuchołaskim zakładzie od lipca 2013 roku. Fot. Schattdecor

Dzięki innowacyjnym inwestycjom poczynionym w ostatnich latach, a w szczególności tym z ostatnich dwóch lat, możliwy był spektakularny rozwój zakładu firmy Schattdecor w Głuchołazach, który wyrósł obecnie na największego na świecie producenta folii preimpregnat dla meblarstwa.

270 mln m2 folii preimpregnat nazywanej Smartfoil wyprodukowano w zakładzie Schattdecor w Głuchołazach (woj. opolskie) w 2013 roku. To prawie 100 tys. rolek folii i o około 50 proc. więcej niż w roku 2012. Jest to także rekordowa ilość produkcji folii w całej Grupie Schattdecor, a sam zakład jest jednym z lepiej prosperujących.

– Produkcja ciągle rośnie i w tym roku wszystko wskazuje na to, że pobijemy kolejny rekord – mówił Roland Auer, prezes Schattdecor Sp. z o.o., w czasie uroczystości inaugurującej otwarcie nowych inwestycji w Głuchołazach, która odbyła się 15 maja. – Jednak tylu zleceń nie mieliśmy zawsze, a dojście do punktu, w którym jesteśmy dzisiaj, trwało blisko 10 lat i było procesem. 15 lat temu, kiedy przejęliśmy pierwsze udziały w firmie Prismadecor, temat folii preimpregnat nie był dla Schattdecor kluczowym. Byliśmy wówczas skupieni na zadrukowywaniu pięknych wzorów na papierze dekoracyjnym. Jednak pomału poznawaliśmy rynek folii i klientów. Przez następne lata rozwijaliśmy ten produkt technologicznie, pracowaliśmy nad jakością, ofertą wzorniczą, efektami optycznymi. W tym samym czasie również zmieniała się branża, co wszystko razem dało nam możliwość dużego rozwoju.

To, co niewątpliwie pomogło zakładowi w Głuchołazach, to także… kryzys gospodarczy. Wówczas to wzrósł znacząco popyt na meble tańsze, a więc wykończone za pomocą folii preimpregnat, czyli okleiny meblowej na nośniku papierowym. Aby nadążyć za rosnącą liczbą zamówień, konieczne stały się inwestycje, szczególnie duże w ostatnich dwóch latach. Zlokalizowane na obszarze ok. 4,5 ha, objęły budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej, rozbudowę linii produkcyjnej (montaż maszyny lakierniczej PML7 oraz przewijarek, czyli maszyn przewijających i przycinających folię) oraz montaż systemów RTO, jak i instalacji do produkcji lakieru. Ich łączny koszt to ponad 100 mln zł, a w ramach realizowanego projektu zatrudniono 45 nowych pracowników.

Produkcja non stop

Schattdecor Zakład w Głuchołazach specjalizuje się w lakierowaniu zadrukowanych papierów dekoracyjnych, w wyniku czego powstają folie finish. Stosuje się je do oklejania płyt drewnopochodnych, służących do produkcji korpusów i frontów mebli, listew przypodłogowych, listew przyściennych czy drzwi. Folia finish to nic innego jak papier dekoracyjny zaimpregnowany odpowiednią mieszaniną żywic i pokryty lakierem. Takie rozwiązanie sprawia, że powierzchnia ma typową budowę finish, co oznacza jej końcowe, ostateczne wykończenie.

Sercem nowych inwestycji jest maszyna lakiernicza PML7, która pracuje w głuchołaskim zakładzie od lipca 2013 roku. Od tamtego czasu lakieruje papier dekoracyjny nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To czwarta z maszyn lakierujących, tzw. lakierek, która stanęła w Głuchołazach (najstarsza – PML1, PML5 z 2006 r. i PML6 z 2010 r.).

W każdej maszynie lakierniczej górną jej część stanowią komory suszące, w których dochodzi do wysuszenia lakieru na folii za pomocą gorącego powietrza wydobywającego się z palników. Nadmuch odbywa się z dołu i z góry, co umożliwia bezkontaktowe „płynięcie” papieru przez całą długość maszyny. Temperatura suszenia wewnątrz komór dochodzi nawet do 190°C.

To, co PML7 odróżnia od PML5 i PML6, to nowy system suszenia (PML5 oraz PML6 posiadają po 11 komór, a maszyna PML7 – 13 komór suszarniczych) oraz większa efektywność pracy. Aktualnie możliwe prędkości lakierowania wynoszą od 60 do 240 m/min (prędkość konstrukcyjna to 350 m/min). Na PML7 można lakierować rolki o formacie: maksymalnym 2750 mm, a minimalnym 680 mm. Wszystkie maszyny posiadają dwa układy lakiernicze, co w praktyce oznacza, iż na papier możliwe jest nałożenie dwóch warstw lakieru podczas jednego cyklu pracy.

Własny lakier

Drugą kluczową inwestycją w Schattdecor Głuchołazy był montaż systemu do produkcji lakieru.

– Od 2012 roku, po przejęciu udziałów firmy Laub – producenta lakierów, produkujemy w zakładzie w Głuchołazach własny lakier – wyjaśnia Mirosław Wolski, członek zarządu Schattdecor Sp. z o.o. – Wytwarzamy go na potrzeby własne – do produkcji folii preimpregnat, pozostała część to lakiery dla klientów zewnętrznych i firm siostrzanych Grupy Schattdecor.  

Aktualna produkcja lakieru wynosi ponad 4000 t/rok, a roczna wydajność to około 6 000 t w zależności od rodzaju lakieru.

Głównym produktem są lakiery SH, gdzie do ich utwardzenia jako katalizatora używa się kwasu o odpowiednim stężeniu oraz gorącego powietrza. Stanowią one 93 proc. całej produkcji. Pozostałe 7 proc. to lakiery ESH (gdzie do utwardzenia używa się wiązki elektronów) oraz pięć innych typów lakierów.

Jak zaznaczają przedstawiciele Schattdecor, proces produkcji oraz receptury wytwarzania lakierów są ścisłą tajemnicą firmy.

Dystrybucja na cały świat

Schattdecor to dziś niewątpliwie jeden z wiodących na światowym rynku producentów papierów dekoracyjnych i folii preimpregnat dla przemysłu meblarskiego. Jego produkty to nie tylko jakość, ale także wyjątkowy serwis i bezpieczeństwo dostaw. Sukcesu firmy należy upatrywać we właściwym zarządzaniu produkcją, w zaangażowaniu pracowników oraz – a może przede wszystkim – w filozofii firmy sprowadzającej się do hasła „Trzeba lubić ludzi”, co nie tylko przejawia się w pomocy lokalnej społeczności. To także istotna zasada zarządzania i autentycznie żywa podstawa działalności. W Głuchołazach z małego zakładu powstała największa fabryka folii preimpregnat na świecie, zatrudniająca 200 osób i – co istotne – wytwarzająca w sposób bezpieczny dla środowiska i otoczenia. Folia z Głuchołaz trafia na rynek w Polsce, ale zdecydowana jej większość eksportowana jest do Europy Zachodniej: Niemiec, Włoch, Skandynawii oraz do innych krajów na całym świecie. A ilość folii, którą wyprodukowano w 2013 roku, pozwoliłaby na trzykrotne okrążenie kuli ziemskiej.

***

Początki działalności Schattdecor w Głuchołazach to koniec lat 90., kiedy to Walter Schatt przejął część udziałów firmy Prismadecor. W roku 2003 rozpoczęła się przebudowa zakładu, a w roku 2005 został on przekształcony w spółkę córkę. W styczniu 2008 roku doszło do połączenia dwóch polskich zakładów w Tarnowie Podgórnym i Głuchołazach, w wyniku którego przedsiębiorstwa te funkcjonują jako jedna firma i prowadzą swoją działalność pod nazwą Schattdecor Sp. z o.o.

 

Autor: Katarzyna Orlikowska