Nowości rynkowe

DODANO: Czwartek, 12 października 2017 | WYDANIE: IX/2017

Obróbka polimerów krok po kroku

 • KROK 1: PRZYGOTOWANIE

  KROK 1: PRZYGOTOWANIE

 • KROK 2: CIĘCIE RĘCZNĄ PIŁĄ TARCZOWĄ

  KROK 2: CIĘCIE RĘCZNĄ PIŁĄ TARCZOWĄ

 • KROK 3: CIĘCIE WYRZYNARKĄ

  KROK 3: CIĘCIE WYRZYNARKĄ

 • KROK 4: FREZOWANIE

  KROK 4: FREZOWANIE

 • KROK 4: FREZOWANIE

  KROK 4: FREZOWANIE

 • KROK 5: SZLIFOWANIE

  KROK 5: SZLIFOWANIE

 • KROK 6: POLEROWANIE

  KROK 6: POLEROWANIE

 • KROK 7: WIERCENIE

  KROK 7: WIERCENIE

 • KROK 7: WIERCENIE

  KROK 7: WIERCENIE

 • KROK 8: KLEJENIE SPOINY

  KROK 8: KLEJENIE SPOINY

 • KROK 8: KLEJENIE SPOINY

  KROK 8: KLEJENIE SPOINY

 • fot. REHAU

  fot. REHAU

 • fot. REHAU

  fot. REHAU

 • fot. REHAU

  fot. REHAU

 • fot. REHAU

  fot. REHAU

 • fot. REHAU

  fot. REHAU

Dla osób, które na co dzień pracują z różnymi materiałami, równie ważny jak ich właściwości jest sposób obróbki. Nie inaczej jest w przypadku laminatu szklanego RAUVISIO crystal oraz polimerowego panelu szklanego RAUVISIO crystal slim, których obróbka jest nieocenioną wartością dodaną.

Niezależnie od miejsca zastosowania szkło stwarza wrażenie lekkości, rozjaśnia wnętrze. Kontrastuje w połączeniu z drewnem i okleinami drewnianymi, natomiast w połączeniu z metalem daje efekt chłodnej elegancji. Nic więc dziwnego, że branża stolarska, producenci drzwi, a także projektanci elementów wyposażenia sklepowego i wyposażenia wnętrz z ogromnym powodzeniem wykorzystują ten materiał. Niestety szkło ma również swoje wady: łatwo się tłucze i jest trudne w obróbce. Wyjątkiem od tej zasady są laminat szklany RAUVISIO crystal oraz ultracienki panel szklany RAUVISIO crystal slim, które łączą w sobie wygląd szkła i niezwykłe właściwości polimerów. Są znacznie bardziej odporne na stłuczenie i zadrapania, a także lżejsze. Ponadto wykazują się niezwykłą elastycznością: przy ich cięciu można stosować tradycyjne narzędzia do obróbki drewna bez ryzyka pęknięcia czy wyszczerbienia nawet na miejscu montażu.

RAUVISIO crystal i RAUVISIO crystal slim można łatwo dopasować do gustu użytkownika. Laminaty szklane można zginać, nadając niemal dowolny kształt. Równie proste do wykonania są inkrustacje i podświetlania.

Firma REHAU przykłada ogromną wagę do wygody i komfortu pracy stolarzy i innych wykonawców wykorzystujących polimery. Z tego względu przygotowała prosty przewodnik, w którym przedstawia zasady pracy z wykorzystaniem laminatów szklanych krok po kroku.

KROK 1: PRZYGOTOWANIE

Zaznaczenia można wykonać za pomocą wodoodpornego markera lub ołówka. Folię ochronną należy pozostawić na panelu możliwie jak najdłużej.

KROK 2: CIĘCIE RĘCZNĄ PIŁĄ TARCZOWĄ

Polimerowy panel szklany RAUVISIO można przyciąć do pożądanej wielkości za pomocą ręcznej piły tarczowej z szyną prowadnicową. Zaleca się użycie tarczy pilarskiej do cięcia tworzyw sztucznych, o dużej liczbie zębów z ujemnym kątem natarcia. Prędkość obrotowa powinna być możliwie najwyższa, a tempo ręcznego posuwu materiału równomierne i wolne.

KROK 3: CIĘCIE WYRZYNARKĄ

Kontury lub wycięcia należy wykonywać za pomocą wyrzynarki. Zaleca się zastosowanie brzeszczotu do cięcia tworzyw sztucznych. Rozstaw zębów – ok. 2.5 mm. Formatowanie należy wykonywać od strony materiału przeciwprężnego w celu minimalizacji ryzyka powstania wyrwań.

KROK 4: FREZOWANIE

RAUVISIO crystal slim może być formatowany w celu nadania mu pożądanych wymiarów za pomocą frezarki górnowrzecionowej z szyną prowadzącą. Najlepiej nadaje się do tego frez trzpieniowy pełnowęglikowy. Prędkość obrotowa powinna być możliwie jak najwyższa, a tempo ręcznego posuwu materiału równomierne i wolne. Fazowanie najlepiej wykonywać za pomocą freza o kącie 45 stopni. Rozmiar fazy nie powinien przekraczać grubości warstwy przezroczystej laminatu. Zwykle faza o grubości 1,5 mm wystarcza do uzyskania estetycznego wyglądu.

KROK 5: SZLIFOWANIE

Obrobione krawędzie RAUVISIO crystal slim mogą być poddane dalszej obróbce wykańczającej szlifierką oscylacyjną oraz drobnoziarnistym papierem ściernym. Papier ścierny P800 doskonale nadaje się do dalszego polerowania.

KROK 6: POLEROWANIE (jeśli jest wymagane)

Efekt wysokiej jakości błyszczącej powierzchni można osiągnąć dzięki jednorazowemu polerowaniu z wykorzystaniem tarczy z nakładką filcową. Jeśli efekt odbiega od wymaganej jakości, kroki SZLIFOWANIE i POLEROWANIE należy powtórzyć.

KROK 7: WIERCENIE

Zaleca się stosowanie wierteł do tworzyw sztucznych. Przy wierceniu należy delikatnie i równomiernie wywierać nacisk na materiał. Wiercenie na miejscu montażu nie nastręcza trudności.

KROK 8: KLEJENIE SPOINY

W zależności od składu podłoża, klej można nakładać punktowo w kształcie litery V lub za pomocą ząbkowanej pacy. 

Po wyschnięciu kleju należy usunąć folię ochronną. 

Spoiny należy wykończyć pasującym kolorystycznie silikonem. 

Materiał należy nakładać stosując równomierny nacisk. 

Szczeliny dylatacyjne muszą wynosić ok. 2 mm, w związku z tym zaleca się stosowanie pod spodem klocków dystansujących umożliwiających zachowanie równej odległości.

Artykuł promocyjny 

Fot. REHAU

Autor: gac