Relacje

DODANO: Piątek, 05 stycznia 2018 | WYDANIE: X/2017

Najwięcej komponentów do mebli tapicerowanych

 • Na ciekawie zaaranżowanym stoisku organizery do szuflad prezentowała firma Veki.

  Na ciekawie zaaranżowanym stoisku organizery do szuflad prezentowała firma Veki.

 • Firma Gamet zaprezentowała asortyment na stoisku podzielonym według kilku stref tematycznych, odwzorowujących domowe pomieszczenia.

  Firma Gamet zaprezentowała asortyment na stoisku podzielonym według kilku stref tematycznych, odwzorowujących domowe pomieszczenia.

 • Motion Polska, specjalista w zakresie mechanizmów do mebli tapicerowanych, przywiózł do Poznania swoją najnowszą ofertę.

  Motion Polska, specjalista w zakresie mechanizmów do mebli tapicerowanych, przywiózł do Poznania swoją najnowszą ofertę.

 • Windy pionowe, cargo oraz systemy szuflad pokazała firma Star Polska.

  Windy pionowe, cargo oraz systemy szuflad pokazała firma Star Polska.

12-15 września w Poznaniu odbywały się Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli Furnica i Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych Sofab. Na tegorocznych edycjach obu imprez można było zapoznać się z licznymi nowościami dla producentów mebli skrzyniowych, jak i tapicerowanych.

Około 150 firm z całego świata prezentowało swoją ofertę na tegorocznych targach Furnica i Sofab w Poznaniu. Poza wystawcami z Polski byli przedstawiciele z Francji, Holandii, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Litwy, Ukrainy, dalekiej Korei Południowej oraz Chin. Jednak najbardziej widoczny był udział przedstawicieli branżowych z Turcji.

– Cieszę się, że z roku na rok targi mają coraz bardziej międzynarodowy charakter, o czym świadczy lista zaproszonych na tę uroczystość gości oraz liczba zagranicznych wystawców, którzy prezentują się podczas tych trzech wydarzeń targowych (w tym samym czasie odbywa się Drema, przyp. red.) – mówił podczas uroczystości otwarcia targów Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu MTP. – W przypadku targów Furnica i Sofab około 47 procent ogółu wystawców stanowią wystawcy z zagranicy. Targi mają międzynarodowy charakter także ze względu na spodziewanych gości z krajów Pribałtyki (Litwa, Łotwa, Estonia – przyp. red.), ale też z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Mołdawii czy Kazachstanu. Świadczy to o tym, że dzięki silnej branży meblarskiej i drzewnej w Polsce również zagraniczni zwiedzający chcą uczyć się u nas nowych technologii i oglądać prezentowane tutaj oferty. Cieszymy się, że możemy być dla nich źródłem inspiracji.

Na uwagę zasługuje wzrost liczby ekspozycji w sektorze oferty dla tapicerów. Targi Sofab 2017 były w tym roku prawie dwukrotnie większe niż poprzednia edycja. Obok producentów i dystrybutorów tkanin większą część ekspozycji zajmowali wystawcy oferujący akcesoria oraz specjalistyczne maszyny i narzędzia potrzebne do produkcji mebli tapicerowanych.

– Targi Sofab to obecnie najważniejsza w kraju prezentacja oferty dla producentów tego typu mebli w Polsce – mówił dyrektor targów Furnica i Sofab Józef Szyszka. – Przewidujemy, że ta część ekspozycji w najbliższych latach będzie się rozwijać najszybciej. W końcu w produkcji mebli tapicerowanych Polska jest jednym ze światowych liderów.

 
Nowe kolekcje uchwytów i nóżek

Mimo iż zwiedzający targi Furnica i Sofab mieli do przeglądu stoiska tylko w jednej hali wystawienniczej, nie zabrakło na nich ofert nowych i nowoczesnych. Nowe rozwiązania przywiozła do Poznania firma Motion Polska, wśród których były systemy rozkładania sof oraz mechanizmy podnoszące komfort siedzenia. Star Polska, firma oferująca z kolei akcesoria do mebli skrzyniowych, pokazała najnowsze rozwiązania do szafek kuchennych, w tym systemy szuflad oraz cargo i różnego rodzaju organizery. Z kolei firma Domino, specjalizująca się w produkcji okuć, przedstawiła nowe modele uchwytów meblowych.    

– W tym roku popularnością cieszą się głównie uchwyty w kolorach czarnym i białym, dlatego pokazujemy tutaj ich różne warianty – mówił Adam Laskowski, przedstawiciel firmy. – Połączyliśmy na przykład malowaną na czarno stal z białą porcelaną, co dało wyjątkowy efekt. Są to uchwyty do mebli kuchennych w stylu angielskim. Do tego modelu można dopasować też gałki. Nowością w naszej ofercie są wieszaki – także czarne i białe. Widzimy, że tych produktów jest mało na rynku, i z tym chcemy się w ten rynek wstrzelić.

Nowe produkty pokazała również firma Patora, producent drewnianych nóg i uchwytów. I choć przygotowała ofertę z myślą także o klientach zachodnich, takich się w tym roku nie doczekała.  

– Prezentujemy tutaj nowe wzornictwo pod względem wykończenia, stosujemy też nowe gatunki drewna – dominuje dąb i jesion, pracujemy też w gatunkach egzotycznych, ale dla wyselekcjonowanej grupy klientów i wyrobów – mówiła Mirosława Patora, współwłaścicielka firmy. – Myślę, że drewno wraca do łask, z naciskiem na gatunki szlachetne, typu dąb i jesion. W tym roku pokazujemy bardzo nowoczesne modele w wielu różnych barwach. Oceniając tegoroczną edycję targów, muszę przyznać, że mimo iż przez wszystkie dni mieliśmy sporo klientów, to odczuliśmy brak klientów zachodnich.

Tegoroczna edycja była szczególnie pomyślna dla firmy Gamet. Przedsiębiorstwo zaprezentowało swój asortyment na stoisku podzielonym według kilku stref tematycznych. Koncepcja stoiska, będąca odwzorowaniem pomieszczeń domowych, pozwoliła płynnie przemieszczać się wśród szerokiej oferty producenta. Na odwiedzających czekał więc szereg kolekcji uchwytów, klamek i gałek. Wśród nich wyróżnić można było najnowsze propozycje bestsellerowych uchwytów znalowych – Trapano UU51 i Piatto UU50. Dużym uznaniem cieszyły się nowe profile aluminiowe oraz szuflady cienkościenne Gamet BOX 31, 32 33, które dzięki unikatowej konstrukcji mogą być zastosowane jako prowadnice montowane od dołu do szuflad drewnianych. Uznanie klientów uzyskały również nowe modele zawiasów hydraulicznych ZH z regulacją mimośrodową oraz zawias kątowy ZHK z cichym domykiem.

– Udział w targach ramię w ramię z największymi światowymi konkurentami w zakresie eksportu był dla nas sporym wyzwaniem, ale też motywacją do dalszego rozwoju firmy – komentuje Zbigniew Drzewiński, dyrektor sprzedaży i marketingu. – Możliwość zaprezentowania naszych produktów w międzynarodowym środowisku jest potwierdzeniem, że jakość i design polskich produktów są na światowym poziomie.

Podczas tegorocznej edycji targów pojawiły się też nowe firmy z branży akcesoriów meblowych, do których należy firma Veki z Tczewa. Prosta, ale efektowna, a wręcz mająca znamiona wyjątkowego designu aranżacja jej stoiska w czarnych barwach zwracała dużą uwagę zwiedzających. Firma zaprezentowała organizery do szuflad mebli kuchennych w kilku różnych wersjach. 

 

Targi odwiedzili najwięksi producenci, ale też małe zakłady stolarskie

Dla kilkunastu tysięcy producentów mebli z całej Polski i krajów sąsiednich, a także przedstawicieli hurtowni komponentów i materiałów meblarskich tegoroczna edycja targów była dobrą okazją, by przyjrzeć się nowościom w ofercie wiodących dostawców rozwiązań dla przemysłu meblarskiego.

– Targi Furnica to jedna z nielicznych możliwości zapoznania się z innowacjami dla producentów mebli, to miejsce, gdzie spotykają się profesjonaliści, gdzie możemy wymienić nasze spostrzeżenia i zobaczyć, jakie trendy będą obowiązywać w danym sezonie w branży okuć i komponentów do produkcji mebli – mówił podczas targów Krzysztof Dukat, dyrektor ds. eksportu w firmie Notto.

Targi odwiedziło kilkanaście tysięcy osób z Polski i z zagranicy. Licznie obecni byli wśród nich przedstawiciele największych producentów mebli z Polski, w tym między innymi takich firm, jak: Szynaka Meble, Bydgoskie Fabryki Mebli, Balma, Dig-Net, Wersal, Forte, Helvetia Meble, HMS Poznań, IMS Sofa, Kler, Klose, Notto, Meble Vox, Wajnert, Meblosiek, Pomorska Fabryka Mebli, Stolwit, Tombea czy Fabryka Mebli Wójcik. Dużą grupę wśród zwiedzających stanowili przedstawiciele małych zakładów meblarskich, którzy nie mają możliwości odwiedzenia targów zagranicznych.

– Wielu mniejszych producentów mebli nie ma czasu na śledzenie trendów i nowości – mówił dyrektor Szyszka. – Tymczasem postęp w tej dziedzinie jest bardzo duży, a poznańskie targi są dla nich okazją do zapoznania się z nowościami technologicznymi i trendami w produkcji i projektowaniu mebli.

 

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska