Temat z bliska

DODANO: Czwartek, 01 luty 2018 | WYDANIE: XII/2017

Cisza jak makiem zasiał?

  • Z płyt dźwiękochłonnych mogą być wykonywane panele w systemach przesuwnych oraz fronty w meblach biurowych.   Fot. Triplaco

    Z płyt dźwiękochłonnych mogą być wykonywane panele w systemach przesuwnych oraz fronty w meblach biurowych. Fot. Triplaco

  • W pomieszczeniach użyteczności publicznej elementy wyposażenia wykonane z paneli dźwiękochłonnych pozwalają na tworzenie miejsc przytulnych, wyciszonych.  Fot. Triplaco

    W pomieszczeniach użyteczności publicznej elementy wyposażenia wykonane z paneli dźwiękochłonnych pozwalają na tworzenie miejsc przytulnych, wyciszonych. Fot. Triplaco

Print Acoustics®, oddział belgijskiej firmy Triplaco, opracował serię czternastu różnych akustycznych płyt do mebli, drzwi i ścian, które nie tylko absorbują i redukują wszelkiego rodzaju dźwięki, ale także tworzą wartość dodaną projektowanego wnętrza.

Architekci, biura inżynierskie i projektanci wnętrz ciągle poszukują rozwiązań optymalizujących komfort akustyczny w pomieszczeniach. Narzędziem mogącym spełnić ich oczekiwania, a jednocześnie pozwalającym na zastosowanie w różnych elementach wyposażenia są płyty akustyczne. Jedną z firm, która specjalizuje się w tej dziedzinie jest Print Acoustics®, znany dostawca laminatów HPL firmy Abet Laminati. Producent projektuje i wykonuje płyty, które spełniają jednocześnie wysokie standardy jakościowe.

– Kolekcja akustycznych płyt została opracowana w celu pochłaniania i redukcji wszelkiego rodzaju dźwięków z otoczenia, co zwiększa komfort akustyczny nawet w dużych pomieszczeniach, takich jak biura, sale spotkań, audytoria, ale także szkoły, szpitale, restauracje czy hotele – mówi kierownik działu w firmie Print Acoustics® Kristoff Ver Eecke. – Panele wykorzystują zasadę rezonansu Helmholtza i są idealne do pochłaniania dźwięków o niskich i średnich częstotliwościach oraz ludzkiego głosu. Wszystkie powstające w naszym zakładzie produkty są dokładnie testowane w pomieszczeniu pogłosowym niezależnego laboratorium akustycznego.

 

Polaris o wysokich właściwościach wytrzymałościowych

Print Acoustics®, który sukcesywnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, wprowadził w tym roku do oferty nową kolekcję składającą się z czternastu rodzajów płyt.

– W ubiegłym roku opracowaliśmy i wdrożyliśmy produkty oparte na tkanym winylu bez widocznych rowków lub otworów o nazwie typ I – wyjaśnia Johan Debaere, menedżer ds. marketingu. – Teraz wprowadzamy nową i rozszerzoną kolekcję z ponad trzydziestoma typami, co oznacza ponad dwukrotność dotychczasowej oferty. Warto zwrócić uwagę na produkty z różnymi warstwami wierzchołkowymi, w tym rewolucyjny matowy, odporny na uderzenia i odcisk palca Polaris.

Polaris to najnowszy efekt pracy działów projektowego i technicznego firmy Abet Laminati. Najważniejszy walor estetyczny kolekcji Polaris to aksamitna, przyjemna w dotyku struktura połączona z  podwyższoną odpornością na zarysowania i temperaturę. Struktura laminatów Polaris jest gładka, ultramatowa, nieprzyjmująca odcisków palców. Taki rezultat osiągnięto dzięki zastosowaniu powłoki akrylowej. Kolekcja Polaris dostępna jest w grubościach 0,9; 1; 1,2; 10 i 12 mm w formatach 305 x 130 cm oraz 420 x 130 cm w wersji z rdzeniem standardowym i barwionym w masie.

Print Acoustics®, oddział Triplaco, specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i dostarczaniu akustycznych płyt absorpcyjnych, drzwi i elementów wolno stojących. Rozwiązania firmy, standardowe lub wykonane na zamówienie, przeznaczone są do szerokiej gamy zastosowań.

– Współpracujemy z architektami, instalatorami i konstruktorami, aby zaprojektować najbardziej odpowiednie rozwiązanie do każdego zastosowania – mówi Kristoff Ver Eecke. – Te systemy akustyczne łączą rdzeń MDF z górną warstwą forniru, tkanego winylu lub cyfrowego nadruku oraz tkaniny z włókniny szklanej z tyłu lub w środku. Triplaco jest specjalistą w zakresie dystrybucji laminatów drukarskich HPL, paneli do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, powierzchni PRAL i paneli Brilliant, a także znany jest ze swoich frontów, klejenia powierzchni, formowania i podwykonawstwa.

 

Dźwiękochłonne płyty o dekoracyjnym wykończeniu

Płyty akustyczne wykończone są laminatami wysokociśnieniowymi Print HPL firmy Abet Laminati, które składają się z warstw włókna celulozowego połączonego z górną warstwą dekoracyjną, impregnowaną żywicami termoutwardzalnymi i łączonymi ze sobą, przy zastosowaniu wysokiego ciśnienia (9 MPa=90 kg/cm2) i wysokiej temperatury (150°C). Wszystkie górne warstwy produkowane są zgodnie z europejską normą EN 438 I/II. Laminaty Print HPL dostępne są również w wersji ognioodpornej M1.

Płyty mogą być również wykończone warstwą forniru (dąb, buk, jesion, orzech), który może być barwiony (bejcowany), olejowany lub lakierowany lakierem transparentnym, satynowym, strukturalnym lub proszkowym o wysokim połysku. Płyty mogą być też wykończone cyfrowym zadrukiem z przezroczystą warstwą ochronną UV.

Płyty akustyczne mogą być wykonane w siedemnastu różnych wersjach strukturalnych w zależności od miejsca zastosowania. Każdy model zbudowany jest z rdzenia, który stanowi odporna na wilgoć płyta MDF o grubości 16 mm, z tyłu i od góry obłożona dźwiękochłonnym włóknem szklanym oraz zewnętrznymi okładzinami z laminatu HPL. Rdzeń może mieć różną grubość i różną budowę (elementy ułożone poprzecznie, wzdłużnie).

Autor: Irena Muszałowska