Temat z bliska

DODANO: Czwartek, 11 stycznia 2018 | WYDANIE: X/2017

Podkłady i lakiery na liniach produkcyjnych

  • Wykańczanie powierzchni na liniach przemysłowych wymaga stosowania lakierów i farb o łatwości nanoszenia i krótkim czasie schnięcia.  Fot. Tikkurila

    Wykańczanie powierzchni na liniach przemysłowych wymaga stosowania lakierów i farb o łatwości nanoszenia i krótkim czasie schnięcia. Fot. Tikkurila

W przemysłowej obróbce wykończeniowej ważne są łatwość aplikacji, wysokie walory kryjące i szybkość schnięcia. Podkład AKVI ISOLATOR i lakier wodorozcieńczalny AKVILAC FD-TIX 25, oferowane przez firmę Tikkurila, w pełni spełniają te oczekiwania.

Wykańczanie powierzchni mebli czy innych elementów drewnianych w procesie przemysłowym ma na celu zapewnienie ochrony, ale też odpowiedniej dekoracji. Z tego względu ważne są kwestie estetyczne, takie jak wyeliminowanie przebarwień, które nieraz pojawiają się na białych czy kolorowych powłokach w miejscach przeżywiczonych lub w okolicy sęków. Proponowany przez firmę Tikkurila wodorozcieńczalny podkład izolacyjny AKVI ISOLATOR opóźnia wyciek żywicy z drewnianych powierzchni, spowalniając tym samym występowanie takich zmian kolorystycznych. Produkt przeznaczony jest do zabezpieczania mebli, paneli drewnianych, listew, drzwi oraz innych elementów wykończenia i wyposażenia wnętrz wykonanych z drewna. Najlepsze efekty uzyskuje się przez nałożenie dwóch wartstw tego podkładu, a następnie wykończenie powierzchni na przykład wodorozcieńczalną farbą nawierzchniową z serii AKVA TOP, którą producent oferuje w bogatej kolorystyce.

Ważną cechą produkcji przemysłowej jest też szybkość i sprawność procesu malowania. W przypadku lakierów do malowania powierzchni drewnianych, zwłaszcza na linii produkcyjnej, liczy się więc ławtośc aplikacji i czas schnięcia. Takie walory posiada bezbarwny, wysoko transparentny lakier wodorozcieńczalny AKVILAC FD-TIX 25. Produkt dobrze wypełnia wszelkie mikropęknięcia, co jest szczególnie cenione przez producentów elementów z giętej sklejki czy komponentów okleinowanych, a jednocześnie zachowuje wysoką przejrzystość i gładkość, a powstała powłoka jest odporna na wiele czynników zenetrznych. Zaletą lakieru jest też łatwość szlifowania i wyeliminowania przetarć krawędzi i profili. Ułatwia to proces obróbki międzywarstwowej i ogranicza zużycie materiałów ściernych. Efektem jest gładka i miła w dotyku powierzchnia.

Bywa, że z przyczyn technologicznych produkty wodorozcieńczalne nie mogą być zastosowane, wówczas stosuje się wyroby rozpuszczalnikowe. Wysokie walory użytkowe ma farba DICCO CRYSTAL 30 WHITE. Zosytała ona stworzona w oparciu o nowoczesne polimery, które pozwalają całkowicie wyeliminować zjawisko żółknięcia, pozostawiając powłokę lśniąco białą na długi czas. Produkt posiada doskonałe właściwości wypełniające i kryjące. Ma szerokie zastosowanie – nadaje się do malowania mebli, także kuchennych i łazienkowych, drzwi i innych powierzchni drewnianych, a także płyt MDF. Nie zawiera aromatycznych rozpuszczalników i szybko schnie, przez co jest też wygodny i mało uciążliwy dla lakierników.

Autor: ir