Temat z bliska

DODANO: Piątek, 12 stycznia 2018 | WYDANIE: X/2017

Polerowanie frontów można przyspieszyć niewielkim kosztem

  • Premierowa polerka już od roku cieszy się zainteresowaniem krajowych producentów.

    Premierowa polerka już od roku cieszy się zainteresowaniem krajowych producentów.

  • Oprócz gąbek polerskich można stosować też szczotki do szlifowania włosia po frezowaniu.

    Oprócz gąbek polerskich można stosować też szczotki do szlifowania włosia po frezowaniu.

Od roku dostępna jest na rynku półautomatyczna polerka do frontów meblowych DG Polisher 3.0, która nie zajmie w zakładzie dużo miejsca, a potrafi znacznie przyspieszyć operacje wykańczania powierzchni.

Producentem nowego urządzenia jest firma DG Polisher, która uruchomiła działalność rok temu, wprowadzając na rynek swoją pierwszą polerkę, model DG Polisher 3.0. Urządzenie miało premierę podczas targów Drema 2017 w Poznaniu.

– W ciągu roku, odkąd wprowadziliśmy ją na rynek, już sprzedaliśmy dziesięć egzemplarzy tego modelu, więc, jak widać, cieszy się ona dużym zainteresowaniem – mówi Mateusz Gola, właściciel firmy. – Klienci są z niej bardzo zadowoleni, a my gwarantujemy im nie tylko maszynę, ale też całą technologię prowadzenia obróbki, czyli propozycje past i gąbek, które są najbardziej odpowiednie. Jesteśmy tutaj jednym z wyjątków, bo nie każda firma produkująca maszyny oferuje klientowi także technologię.

DG Polisher 3.0 to polerka półautomatyczna sterowana ręcznie służąca do wykańczania frontów na wysoki połysk. Przeznaczona jest do zakładów stolarskich i firm o produkcji średniej wielkości. Urządzenie składa się ze stołu o polu roboczym 2000 x 1000 mm (długość x szerokość) i głowicy osadzonej na ruchomym ramieniu. Wymiary całego urządzenia to 2030 x 1310 x 1760 mm (długość x szerokość x wysokość). Jego waga wynosi 350 kg. Stół roboczy ograniczony jest burtami zabezpieczającymi, które można otworzyć, więc wielkość obrabianych elementów nie jest niczym ograniczona. Minimalne parametry polerowanych komponentów wynoszą 150 x 150 x 10 mm. Poza gąbkami do polerowania powierzchni w maszynie można stosować też szczotki, dzięki czemu posłuży ona do wstępnego szlifowania włosia w zagłębieniach frontów ramiakowych po obróbce na CNC. Jest to więc urządzenie nie tylko do polerowania, ale też wstępnego szlifowania przed lakierowaniem podkładowym.

– W polerce DC Polisher 3.0 siła docisku jest regulowana w dowolnym zakresie, tak samo obroty, które można ustawiać w granicach od 100 do 2800 obr./min – mówi właściciel. – Operator ma do wyboru trzy tryby pracy – program wstępny do rozprowadzenia pasty, program do polerowania wstępnego i program do polerowania zasadniczego. Jest też program do usuwania hologramów, co wykonuje się przy użyciu mleczka i specjalnej gąbki, jest to efekt końcowy polerowania.

Wszystkie ustawienia maszyny odbywają się na dużym panelu sterującym usytuowanym na ruchomym ramieniu maszyny na ergonomicznej dla operatora wysokości. Jej możliwości obróbcze to około 60-80 m2 polerowanych powierzchni dziennie.

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska