Temat z bliska

DODANO: Środa, 31 stycznia 2018 | WYDANIE: XII/2017

Powrót do natury

 • Połączenie dębowego drewna z modnym kolorem antracytowym jest odwzorowaniem obecnych trendów wzorniczych.

  Połączenie dębowego drewna z modnym kolorem antracytowym jest odwzorowaniem obecnych trendów wzorniczych.

 • Zarówno system Magic-Corner Comfort, jak i Magic-Corner Standard dostępne są w wersji z koszami Fioro.

  Zarówno system Magic-Corner Comfort, jak i Magic-Corner Standard dostępne są w wersji z koszami Fioro.

 • Firma oferuje system FineLine MosaiQ w różnych wariantach, dzięki którym elastycznie można wyposażyć kuchenne szuflady.

  Firma oferuje system FineLine MosaiQ w różnych wariantach, dzięki którym elastycznie można wyposażyć kuchenne szuflady.

 • Cargo podblatowe Snello z eleganckimi drewnianymi bokami.

  Cargo podblatowe Snello z eleganckimi drewnianymi bokami.

Tym razem firma Peka, która oferuje funkcjonalne systemy do szafek kuchennych, postawiła na design nawiązujący do natury. Jej najnowsza oferta zawiera akcesoria zbudowane na bazie metalu i drewna. – Modnym trendem jest łączenie różnych materiałów, faktur, wzorów i kolorów, miksujemy więc drewno, metal, kamień, ceramikę, glinę, a nawet szkło – mówi Dagmara Jakubczak, współtwórczyni księgi trendów firmy Peka.

Wraz ze wchodzącymi na rynek trendami firma Peka dostosowuje swoją ofertę do oczekiwań klientów zorientowanych na nowoczesne podejście do aranżacji wnętrz i wyposażenia mebli. Tym razem postawiła na modne połączenie drewna i metalu, co pokazała w koszach Fioro.  

– Te nowe rozwiązania skomponowane na bazie antracytowych koszy połączonych z drewnianymi, dębowymi czołami zastąpiły poprzednie kosze chromowane – mówi Anita Łopatka, przedstawicielka firmy Peka. – Można je stosować we wszystkich oferowanych przez nas systemach do szafek.

 

Kosze narożne w nowej wersji

Systemy wyposażone w kosze Fioro można było zobaczyć w tym roku podczas targów Warsaw Home, które odbywały się w październiku w Nadarzynie pod Warszawą. Efektownie komponowały się między innymi w Magic-Corner Comfort. Jest to system narożny, który pozwala na optymalne wykorzystanie tak zwanego ślepego narożnika w kuchni. Dzięki przemyślanej konstrukcji, która umożliwia wysunięcie wszystkich półek na zewnątrz, użytkownik zyskuje łatwy i szybki dostęp do tego kłopotliwego miejsca. System składa się z czterech półek, na których można przechowywać garnki, drobny sprzęt lub naczynia. Wszystkie półki całkowicie wysuwają się na zewnątrz, co ułatwia dostęp do produktów. Magic-Corner Comfort Fioro dostępny jest w wersji prawej i lewej, i oferowany w trzech wariantach – do szafek o szerokości frontu 450 mm (wewnętrzna szerokość szafki 862-971 mm), 500 mm (wewnętrzna szerokość szafki 862-971 mm) oraz 600 mm (wewnętrzna szerokość szafki 962-1171 mm).

Kosze Fioro zostały zastosowane także w wersji Magic-Corner Standard. Ten system działa w ten sposób, że wystarczy pociągnąć delikatnie za uchwyt, aby przednie kosze wyjechały za zewnątrz, jednocześnie przybliżając tylne. Ma on również cztery półki. W obu systemach dna półek zabezpieczone są matą antypoślizgową w kolorze antracytowym.

   

Wyciągi Dispensa i Snello do wąskich wnęk

Atrakcyjnie z drewnem prezentują się systemy typu cargo. W Dispensie, która przeznaczona jest do zabudowy wysokiej (nawet 2300 mm), można zastosować półki w wersji Fioro z bokami o różnych wysokościach, co z jednej strony uatrakcyjnia wizerunek systemu, ale przede wszystkim ułatwia dopasowanie zabezpieczenia do indywidualnych preferencji użytkownika. Dispensa funkcjonuje w ten sposób, że poprzez jedno pociągnięcie frontu cały system wysuwa się płynnie na zewnątrz. Snello to z kolei pomysł na zagospodarowanie wąskich przestrzeni podblatowych. Wyciąg mocowany jest do frontu, a rama i prowadnice ukryte są pod półkami. System można jednym ruchem wysunąć całkowicie na zewnątrz, umożliwiając dostęp do produktów z obu stron. Dodatkowo półki można wyjąć ze stelaża i wyczyścić, co jest sporym  udogodnieniem. Snello Fioro oferowane jest w wersji z dwiema półkami o modułach szerokości 150, 200 i 300 mm lub w wersji z wieszakiem o module szerokości 150 mm.

Półki wysuwane Pleno i Extendo także oferowane są w wersji drewnianej Fioro. Pleno to system do szafek wysokich, który wyjeżdża na zewnątrz wraz z otwieranym frontem. Mechanizm współpracuje ze standardowymi zawiasami i można go montować po prawej lub lewej stronie szafki. Półki w wersji Fioro zmieniły nieco charakter systemu, bo drewniane barierki z przodu zabezpieczają produkty przed wypadnięciem. W utrzymaniu stabilności pomaga też mata antypoślizgowa na dnie półek. Praktyczne, wysuwane półki Extendo zyskały również na wartości wizualnej przez zastosowanie drewnianych barierek Fioro. Wysuwane są one pojedynczo z szafek i mogą zawierać barierki o wysokości 35 lub 87 mm. Drewniane, olejowane elementy w połączeniu z antracytowymi półkami zdecydowanie podwyższają poziom ergonomii oraz uatrakcyjniają wygląd półek Extendo.              

 

Drewniane wyposażenie szuflad

Elementy drewniane były widoczne nie tylko w systemach szafek, ale także w wyposażeniu szuflad. FineLine MosaiQ to system drewnianych wkładów, którymi można wyposażyć część lub całość szuflady. Elementy mogą być łączone i układane w dowolny sposób, aby spełnić indywidualne wymagania użytkownika. Jest to więc system bardzo elastyczny i uniwersalny. Niektóre elementy zostały stworzone z myślą o szufladach niskich, w których przechowywane są sztućce i akcesoria kuchenne, a niektóre do szuflad wysokich. Ciekawymi produktami są też drewniane skrzynki z uchwytami, dzięki którym można je podnosić i łatwo transportować w dowolne miejsce. Mogą być one stosowane zarówno w szufladach, na półkach, jak i w wysuwanych szafkach. Firma ma też elegancki drewniany uchwyt na talerze z regulowaną szerokością.  

 

Profile, z których buduje się regały

W nowej ofercie firmy znalazł się też system półek Smartcube marki Schüco.

– System Smartcube umożliwia stworzenie z profili dowolnej bryły – tłumaczy Anita Łopatka. – Składa się z dwóch typów profili, bocznych i dolnych, z półkami i łączników, które umożliwiają stworzenie dowolnego modułu – czy ma to być podstawowy prostokąt, czy bardziej rozbudowana konstrukcja.

Jak wskazuje nazwa systemu – Cube – jest to swego rodzaju koncepcja architektoniczna, która powstała na podstawie kostki. Następnie została ona rozwinięta i udoskonalona, aby mogła sprostać wyzwaniom nowoczesnej aranżacji wnętrz. System ten może zostać rozszerzony i dostosowany do każdego rodzaju pomieszczenia, zarówno do salonu, pokoju, jak i kuchni czy przedpokoju.

Autor: Tekst i Fot.: Irena Muszałowska