Temat z bliska

DODANO: Piątek, 05 stycznia 2018 | WYDANIE: IX/2017

Tradycyjna obróbka CNC w nowym wydaniu

 • Jednym z kluczowych walorów nowej obrabiarki jest szybkie i intuicyjne programowanie za pomocą Format-4 Woodflash. Graficzny interfejs dostarcza przy tym trójwymiarową wizualizację po każdorazowej zmianie danych.  Fot. Felder

  Jednym z kluczowych walorów nowej obrabiarki jest szybkie i intuicyjne programowanie za pomocą Format-4 Woodflash. Graficzny interfejs dostarcza przy tym trójwymiarową wizualizację po każdorazowej zmianie danych. Fot. Felder

 • Creator 950 wyposażony jest standardowo w stół roboczy wykonany z bakelitu z funkcją poduszki powietrznej, co gwarantuje delikatny transport elementów o wrażliwej powierzchni.  Fot. Felder

  Creator 950 wyposażony jest standardowo w stół roboczy wykonany z bakelitu z funkcją poduszki powietrznej, co gwarantuje delikatny transport elementów o wrażliwej powierzchni. Fot. Felder

 • Obróbkę elementów o długościach ponadwymiarowych ułatwią dostępne w opcji różne typy stołów przedłużających w wersji rolkowej lub z poduszką powietrzną. Fot. Felder

  Obróbkę elementów o długościach ponadwymiarowych ułatwią dostępne w opcji różne typy stołów przedłużających w wersji rolkowej lub z poduszką powietrzną. Fot. Felder

Creator 950 jest nowym przelotowym centrum wiertarsko-frezarskim Grupy Felder. Swoją premierę maszyna miała podczas targów Ligna w Hanowerze, a polskim odbiorcom po raz pierwszy została zaprezentowana na targach Drema.

Creator 950 stanowi nie tylko łatwe i pewne wejście w świat technologii CNC, ale również pozwala na odciążenie już pracujących w zakładach stolarskich centrów obróbczych CNC. W porównaniu z tradycyjnymi maszynami numerycznymi, w creatorze 950 nie ma potrzeby pozycjonowania przyssawek, konsoli oraz wyboru pól pracy. Tutaj można podjąć pracę natychmiast, zaoszczędzając na czasie przygotowania.

 

Czterostronne formatowanie i kołkowanie

Na powierzchni 4,8 m2 creator 950 oferuje skoncentrowaną technologię CNC i dostępny jest w czterech wariantach: classic, advanced, premium i d-complete. Wszystkie modele mogą zostać indywidualnie dopasowane do specyficznych wymogów przyszłego odbiorcy. Już w standardzie każdy z nich w wariancie z elektrowrzecionem może 4-stronnie formatować. Poza tym maszyna w wersji d-complete oraz premium umożliwia wykonywanie kołkowania w obu poziomych płaszczyznach w osi X, na przykład w korpusach meblowych, a opcjonalnie dostępna jest także mobilna stacja do kołkowania. Wysokość obróbki wynosi od 6 do 80 mm, a szerokość 950 mm.

Standardowo creator 950 wyposażony jest w stół roboczy wykonany z bakelitu. Podczas obróbki materiałów o wrażliwej powierzchni stół z funkcją poduszki powietrznej gwarantuje ich wyjątkowo delikatny transport. Komfortowe wprowadzanie do maszyny elementów o ponadwymiarowych długościach, jak również ich odbiór ułatwiają dostępne na życzenie różne typy stołów przedłużających w wersji rolkowej bądź też z poduszką powietrzną. Elementy obrobione mogą być wyładowywane także z tyłu, co pozwala przyszłemu użytkownikowi na optymalne umiejscowienie creatora 950 w zakładzie, z uwzględnieniem własnego ciągu produkcyjnego.

 

Precyzyjne i stabilne prowadzenie materiału

Obrabiany materiał transportowany jest w maszynie na leżąco, a jego podwójne prowadzenie w osi X realizowane jest za pomocą dwóch chwytaków. Każdy z nich napędzany jest listwą zębatą z zębami ewolwentowymi, co gwarantuje przesuw bez drgań. Dodatkowo stabilność prowadzenia materiału wspierają z przodu i z tyłu, dociskające go z góry, pneumatyczne dociski rolkowe. Dzięki nim podczas obróbki materiału, którą wykonują pracujące od góry zespoły robocze, nie dochodzi do jego przesunięcia w żadnej płaszczyźnie, co przekłada się na dokładne wyniki pracy. Płynnie regulowane prędkości posuwu umożliwiają ich optymalne dopasowanie do zastosowanego materiału i typu obróbki, co pozwala osiągnąć wysoką jakość produktu finalnego. Centrum CNC creator 950 w wersji standardowej wykonuje automatycznie w osi X pomiar elementu obrabianego. Informację tę przekazuje do sterowania maszyny, eliminując przez to błędy i efektywnie wpływając na wysoki poziom osiąganych wyników obróbczych. W opcji dostępny jest również automatyczny pomiar w osi X oraz Z.

Nowe centra z serii creator 950 posiadają elektrowrzeciono główne o mocy 12 kW (model classic 7,5 kW), które odznacza się wysoką wydajnością i pozwala na precyzyjną obróbkę bardzo różnorodnych  materiałów. Dzieje się tak, ponieważ moc z elektrowrzeciona bezpośrednio przenoszona jest na pracujące w materiale narzędzie. Elektrowrzeciono obraca się z prędkością 24 000 obr./min i wyposażone jest w wysokiej jakości, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością, łożyska ceramiczne oraz pokrywę odciągową, regulowaną na wysokość, w zależności od modelu automatycznie lub ręcznie.

Standardowa głowica wiertarska DH17 z 11 wrzecionami pionowymi, 6 poziomymi i 1 piłą tarczową zapewnia realizację obróbki elementów w pełnym zakresie. Opcjonalnie maszyna może zostać wyposażona w głowicę wiertarską DH25. Magazynek liniowy posiada 4 miejsca na narzędzia, co pozwala na znaczne skrócenie czasu ich wymiany. W opcji dodatkowo dostępny jest także magazynek 4-miejscowy na agregaty lub magazynek typu pick-up. Zastosowanie agregatów poszerza wszechstronność tych centrów obróbczych, gdyż pozwala na przykład przy produkcji drzwi na frezowanie kieszeni pod zamki.

 

Każda zmiana ustawień obrazowana w 3D

Szybkie i intuicyjne programowanie jest jednym z kluczowych faktorów przemawiających za nowym creatorem 950. Realizowane jest ono za sprawą oprogramowania Format-4 Woodflash, które umożliwia proste i szybkie tworzenie programów obróbczych CNC. Graficzny interfejs użytkownika dostarcza przy tym trójwymiarową wizualizację po każdorazowej zmianie danych. W ten sposób otrzymuje się aktualizowany na bieżąco graficzny obraz wszystkich wprowadzonych danych.

Maszyna jest łatwa w utrzymaniu czystości dzięki automatycznemu sterowaniu króćcami odciągowymi, bo pełna moc odciągowa wykorzystywana jest przy głowicy wiertarskiej lub przy elektrowrzecionie, w zależności od tego, co w danym momencie pracuje. W ten sposób zagwarantowane zostają efektywne wyniki odciągania. Także automatyczne smarowanie centralne ma znaczny wpływ na prostą eksploatację maszyny i niskie nakłady na konserwację, co z pewnością jest kolejnym atutem przemawiającym na korzyść nowej obrabiarki.

Autor: ir